Szlachetna krew Twojego domu

2013-06-15

Powrót do polskich tradycji szlacheckich i nostalgia za minionymi wiekami to moda widoczna wśród Polaków już od kilku lat.

W biurach architektonicznych czy kiedy tworzymy wystrój wnętrza, chętnie sięgamy po atrybuty XVIII-wiecznych budynków i meblarstwa. Architekt doradzi nam, dlaczego przy wejściu do domku warto ustawić kolumny, zdecydować się na spadzisty dach i ganek, a projekty okien „ubrać” w okiennice. Kiedy chcemy poczuć się jak nasi przodkowie sprzed kilku stuleci, koniecznie zdecydujmy się na te architektoniczne detale.

Sama aranżacja wnętrz musi również przypominać nam o szlacheckiej przeszłości. Wybierzmy więc duże i solidne meble ze szlachetnego drewna, ciemną podłogę i stół ustawiony na samym środku pokoju dziennego. Pewne jest to, że Polacy chętnie biesiadowali, dlatego duży stół jest niezwykle ważnym elementem. Ponadto umeblowanie, podobnie jak same dworki, były dziedziczone, dlatego aranżacje wnętrz bogate były w akcesoria z różnych epok.

Inne charakterystyczne cechy polskiego dworku to zadbany ogród okalający dom i zegar z kukułką. Najlepsze inspiracje znajdziemy na kartach książek opisujących ówczesną rzeczywistość, choćby w „Panu Tadeuszu” pióra Adama Mickiewicza.

Tagi: projektowanie wnętrz, projektowanie i aranżacja wnętrz, aranżacja wnętrz, feng shui, projekt mieszkania, projektowanie mieszkań, architekt, styl dworkowy,