W magicznym kręgu yin i yang
2013-08-03Egzotyczne wzory i symbole podbijają kulturę Zachodu, nie dziwi więc rosnąca popularność yin i yang. Te dwa czarno-białe symbole antycznej koncepcji filozofii chińskiej są równie rozpoznawalne co ekspertyzy feng shui.
Charakterystyczne koło zbudowane z dwóch symboli w kształcie łez z mniejszymi „kropkami” pośrodku symbolizują wszechświat, który rozpadł się na dwie części – yin utożsamianą ze złymi mocami i yang kojarzoną z dobrem i radością. Owe „kropki” symbolizują odrobinę zła w dobru i odwrotnie. Dobre i złe moce są od siebie zależne i przenikają się. Podobnie jak ekspertyzy feng shui, również wykorzystanie yin i yang może pomyślnie wpłynąć na wystrój wnętrza naszego domu.
Projektanci artykułów wyposażenia wnętrz chętnie czerpią inspiracje z kultur Dalekiego Wschodu. W naszej szerokości geograficznej yin i yang nie kojarzą się z wyznawaną przez większość z nas religią czy filozofią życia, mogą być jednak inspiracją, kiedy tworzymy indywidualne projekty wnętrz.
Architekt wnętrz może wybierać spośród całego mnóstwa dekoracji z tym charakterystycznym symbolem chińskiej kultury. Projekty wystroju mogą zostać więc wzbogacone o naczynia przypominające kształt yin i yang. Ciekawym meblem, a jednocześnie dekoracyjnym detalem będą podwójny fotel czy leżanka, których części przypominają opisywany symbol. Nawet projekty okien czy projekty kominków możemy ozdobić detalami z symbolem yin i yang.