Zakładamy oczko wodne na balkonie
2014-07-02Wydawać by się mogło, że niektóre detale architektury wnętrz zarezerwowane są dla domów z ogrodem. Czy kominki albo oczka wodne naprawdę znajdziemy tylko w budynkach jednorodzinnych? Nic bardziej mylnego!
Aranżacje balkonów w budynkach wielorodzinnych mogą być łudząco podobne do tarasów przy domkach szeregowych czy wolnostojących. Oczko wodne wniesie na balkon świeżość i orzeźwienie podczas upalnych letnich dni. Niewątpliwie jest także elementem, który, jak potwierdzają ekspertyzy feng shui, uspokaja, czyniąc balkon jednocześnie elegancką i urzekającą ostoją.
Kluczem do sukcesu będzie zainstalowanie w rogu pompy wodnej z zamkniętym cyklem obiegu wody. Wygląd misy – podstawy oczka wodnego – to indywidualny wybór domowników, który powinien być też dostosowany do charakteru balkonu. W balkonowym oczku wodnych może tryskać fontanna, a pływać mogą nawet ozdobne rybki. Oczko z rybkami musi jednak spełnić kilka wymagań – być właściwie nasłonecznione, wyposażone w napowietrzacz i filtr wody, mieć co najmniej 40 cm głębokości i 80 cm szerokości. Oczko, delikatnie oświetlane naturalnym światłem, powinny zamieszkiwać takie gatunki rybek, które latem bez problemu zniosą dobowe wahania temperatur , a w chłodniejsze pory roku przeniesione zostaną do domowego akwarium.