Inteligencja w domu
2017-02-03 Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było nam sobie wyobrazić, że praktycznie każdy komputer na świecie będzie ze sobą połączony w ramach globalnej sieci Internet. A dzisiaj to już standard. Mało tego - obecnie nie tylko komputery są ze sobą połączone, ale też telefony czy nawet przedmioty codziennego użytku. Jak zatem będą wyglądały i funkcjonowały nasze domy za kolejnych kilka lat?
Internet Rzeczy, choć w Polsce nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, bynajmniej nie jest również tematem nowym i nieznanym. A zainteresowanie cały czas rośnie i PROJEKTANCI są przekonani, że już za parę lat w przeciętnym domostwie znajdziemy przynajmniej kilkanaście przedmiotów, które będą się ze sobą komunikować - np. telewizor, pralkę, lodówkę, sokowirówkę, lampę i roletę. Trzeba bowiem przyznać, że już teraz rynek tzw. domów inteligentnych rozwija się bardzo dynamicznie i niedługo stanie się z całą pewnością jedną z najważniejszych gałęzi nowoczesnych technologii. WYKOŃCZENIE domu inteligentnymi urządzeniami, które wykonają za nas szereg obowiązków, wydaje się naturalnym krokiem w stronę komfortu, który przecież od zawsze sobie wysoko cenimy.
Ale Internet Rzeczy to nie tylko to, że światło samo się zapali, kiedy po zmroku przekroczymy próg naszej NIERUCHOMOŚCI, i nie tylko to, że roleta sama się zasłoni, kiedy promienie słoneczne zbyt intensywnie uderzą w okno. To również kontrola, bo zautomatyzowanym WYPOSAŻENIEM możemy sterować z dowolnego miejsca na świecie za pomocą komputera lub telefonu, a także, a może nawet przede wszystkim, bezpieczeństwo, bo system sam czuwa i reaguje w razie zagrożenia pożarem lub włamaniem.